O kapele

VENKOVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA BEDRNÍK byla založena v květnu roku 2008. Možná, že spojení slov „byla založena“ není úplně výstižné a přesné. Muzika jako taková fungovala již dlouho předtím, pouze pod jiným názvem.

Když jsme vybírali název pro toto hudební uskupení, padaly různé nápady. Tím jedním bylo spojení „Venkovská dudácká muzika“ z toho důvodu, že každý ze členů je z jiné vesnice z oblasti mezi Kamenným Újezdem a Svatým Jánem nad Malší. Kdybychom to ale měli vzít podle národopisné oblasti, tak je to jednoznačně Doudlebsko. Druhým zajímavým nápadem byl „Bedrník“. Bedrník, rostlina podobná anýzu, v literatuře označována jako koření života a to hudba, a nejen hudba lidová, bezesporu je. Z těchto dvou nápadů nemohl vzniknout jiný název než Venkovská dudácká muzika Bedrník.

Nástrojové složení Venkovské dudácké muziky Bedrník, je více než typické pro tuto oblast – dudy, housle, klarinet, kontrabas a vozembouch. Příležitostně se objevují i zobcové flétny.

Repertoár kapely se nezaměřuje pouze na jednu, domácí národopisnou oblast – Doudlebsko, i když rozmanitost, melodičnost doudlebských písní je okouzlující. Vybírá i z ostatních regionů jižních nebo jihozápadních Čech. Občas kapela nahlédne i pod pokličku západočeského folklóru.

Muzika vystupuje při různých příležitostech spojených s výročními zvyky, ale také na výstavách, vernisážích, přehlídkách a festivalech, na vesnických nebo městských poutích a slavnostech. Samozřejmě si také zahraje ráda v malebných hospůdkách ať už pro své známé, kamarády a ostatní příznivce a nadšence folklóru nebo pro zájezdy zahraničních turistů, kteří přijedou obdivovat krásu nejen jižních Čech, ale také jižních Češek, které jsou v naší muzice hojně zastoupeny.

Venkovská dudácká muzika Bedrník kromě sólového účinkování také velmi úzce spolupracuje s tanečníky folklórního souboru Radost z Kamenného Újezdu u Českých Budějovic, který doprovází při jejich vystoupeních.

 

Copyright © 2021 | My Music Band Pro by Catch Themes